Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars Sarıkamış'ta yer alan Cıbıltepe Kayak Merkezi Sarıkamış ilçe merkezine yaklaşık 3 km, Kars il merkezine 57 km, Ardahan il merkezine 147 km, Erzurum il merkezine 155 km ve Ağrı il merkezine 170 km mesafededir.

Allahuekber Dağları ile Sarıkamış ormanlarını içine alan bölge 2004 yılında Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak belirlenmiştir. Sarıkamış Kayak Merkezi de bu milli park içinde yer alan bir cazibe merkezidir.

Kış sporları için kar kalitesi bakımından birinci gelişmiş bölgesi olarak belirlenen Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi günlük yaklaşık 5000 kayakçı ağırlama kapasitesine sahiptir.

Yatırımlara açık olan bölge misafirlerine daha iyi ev sahipliği yapabilmek için hergün biraz daha gelişmektedir.

Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezinde 2 adet telesiyej tesisi bulunmaktadır. İlki 1437 mt. ve ikincisi 1807 mt uzunluğa sahiptir.

Sarıkamış Kayak Merkezinde kış sporları için en uygun dönem Aralık-Mart aylarıdır. En uzun dönemi ise 10 Aralık – 10 Nisan aralığıdır. Normal kış şartlarında 1.5 metreye ulaşan kar kalınlığı sadece Alp Dağları’na özgü olan kristal kar özelliği ile kayak sporu için son derece uygundur. Sarıçam ormanları içerisinde yer alan bölge yaklaşık 12 kilometrelik 5 etaplı pistleri ile 2634 rakımlı  Cıbıltepe’den muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında pist ve koşullar Slalom, Büyük Slalom, Süper-C kayak, kayak safari, kızaklı geziler ve snowbord içinde oldukça elverişlidir.

Kayak Merkezi içerisinde bulunan kafe sıcak çay, sıcak şarap, mangalda köfte gibi imkanlarıyla yorgunluk atmak isteyenler için hizmet vermektedir.

Sarıkamış Kayak Merkezi'ne gitmeden önce kar kalınlığını bilmek sizlere avantaj sağlayacaktır.

Kar kalınlıkları, kayak merkezleri

 

Foto Galeri