Bitlis Turistik Turizm Rehberi

Bitlis'in tahminen 5 bin ile 7 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Tahminen diye belirtmemin sebebi ise bölgede hali hazırda detaylı bir arkelojik çalışmanın yapılmamış olmasıdır. Bitlis'te Türk İslam tarihine ait halen dimdik ayakta duran bir çok eser vardır.

1891 Osmanlı kayıtlarına göre Türkmen ve Kürt kökenlilerin sayıları hemen hemen eşit seviyeddir ve azınlık olarak en fazla nüfusa sahip millet ise Ermenilerdir.

Bir kıyısı Van Gölü'ne sınır olan Bitlis'in nüfusu 2016 yılı itibari ile 341 bin civarındadır. Bitlis ilçelerinin nüfus yoğunluğuna göre sıralanışı Tatvan Merkez, Güroymak, Ahlat, Hizan, Mutki ve Adilcevaz'dır. Nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesi Tatvan'da 89 bin kişi, en az olan ilçesi Adilcevaz'da ise 31 bin kişi yaşamaktadır. Tatvan'ın Van Gölü'ne sınır olması ve Van'a su üstünden ulaşımı olması sebebi ile Merkez'e göre nüfusu daha fazladır. Tatvan adeta gelip geçen yolcular için han konumundadır.

Bitlis'in Van Gölü'ne sınır olması sebebi ile gölde incili kefali yetiştirciliği halkın geçim kaynalkarı arasındadır. Bitlis haritasına baktığınızda bölgenin bir kısmının düzlüklerle bir kısmının ise dağlık olması sebebi ile bitki örtüsünde de çeşitlilik vardır. Bahar mevsiminde kırları rengarenk çiçeklerle dolup taşar.

Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğünce (MEB) ilköğretim öğrencilerine bölgenin tarihi yerleri gezdirilerek yaşadıkları toprakların önemini anlatmak için sosyal programlar düzenlenmektedir.

Bitlis Devlet Hastanesi Bitlis'in 1958'den beri hizmet veren en eski hastanesidir. 200 yatak kapasitesi 50'nin üzerinde polikliniği ile bölgenin önemli bir hastanesidir.

1969 yılında kurulan ve Burberry, Nautica ve Gant gibi uluslararası markaların Türkiye temsilciliğini yapan Eren Holding ülkemize verdiği değerin göstergesi olarak 2020  yılında bitmesi planlanan Eren Üniversitesini Bitlis^te inşa etmektedir. Eren Holding'in eğitime destek amacı ile birçok eğitim kurumu bulunmaktadır.
"Bitlis'te Beş Minare" türküsüne konu olan beş minare 1916 yılında Ruslar tarafından şehir tarip edildiğinde ayakta 5 camiye aittir. Şerefiye, Ulu, Meydan ve Gökmeydan camilerinin minareleri restorasyondan geçse de halen ayaktadır. Ancak beşinci minarenin ne zaman yıkıldığı belirsizliğini korumaktadır. Besinci minarenin Kalealtı mı yoksa Kadri camisine mi ait olduğu kesinlik kazanmamıştır.
Nemrut Gölü, Ahlat Mezar Taşaları Bitlis'e gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Bitlis'in gezilecek yerleri, turistik tesisleri, turizm rehberi, yöresel yemekleri, türküleri, halk oyunları gibi bir çok bilgiye yakın zamanda sitemizden ulaşabileceksiniz.